N 49° 48' 12,1" / E 19° 31' 20,3"

Wywołujemy historie - wernisaż wystawy

Wywołujemy historie z Małopolskim Instytutem Kultury

Dziewiętnastu uczniów SP w Jaszczurowej przygotowało wystawę „Cztery kilometry historii". Zapraszamy 21 czerwca 2023 r. o godz. 18.00 przy SP w Jaszczurowej.

Historia mierzona kilometrami – wernisaż wystawy w Jaszczurowej

Prawie sześć miesięcy działań, cztery spotkania warsztatowe, dwanaście wywiadów i setki zrobionych zdjęć. Dziewiętnastu uczniów Szkoły Podstawowej w Jaszczurowej przygotowało wystawę plenerową „Cztery kilometry historii".

Zaczęło się od warsztatów organizowanych przez Małopolski Instytut Kultury w Krakowie. Uczniowie wraz z nauczycielami – Robertem Kadelą i Dorotą Polan – uczestniczyli w zajęciach prowadzonych przez reporterkę i animatorkę kultury Joannę Mikulską oraz w warsztatach fotograficznych z udziałem Tomka Kaczora, zwycięzcy World Press Photo 2020 w kategorii Portret. Wtedy narodził się pomysł na wystawę, a wraz z kolejnymi spotkaniami wyłaniał się scenariusz ekspozycji.

„Cztery kilometry historii"

Jaszczurowa, miejscowość o długiej historii, rozciąga się na czterech kilometrach, wzdłuż głównej drogi. Tytuł wystawy nawiązuje więc do tej przybliżonej długości, sięgając nie tylko w przeszłość Jaszczurowej, ale obejmując również jej teraźniejszość. Wystawę można obejrzeć w trzech ważnych dla mieszkańców lokalizacjach: przy szkole podstawowej, przy budynku OSP oraz przy kaplicy.

Wystawa

Wystawa prezentuje informacje zdobyte podczas rozmów, fotografie archiwalne oraz portrety naszych rozmówców, którzy przekazali nam swoje historie i przeżycia z nimi związane – mówią uczniowie. – Dzięki niej mieszkańcy mogą poczuć na nowo smak miejsca, w którym się wychowali i żyją do dzisiaj.

Na wystawę składają się moduły poświęcone różnym tematom: służbie w straży pożarnej, wycieczkom na Leskowiec, działalności Domu Dziecka w dworze Thetschlów, funkcjonowania tzw. Winiarni, czyli przetwórni warzywno-owocowej, oraz temu co zostało na dnie jeziora: filii Andrychowskich Zakładów Przemysłu Bawełnianego i Szkole Podstawowej w Jamniku.

Zapraszamy!

Uczniowie i nauczyciele zapraszają mieszkańców Jaszczurowej oraz turystów na wernisaż wystawy, który odbędzie się 21 czerwca 2023 r. o godz. 18.00 przy Szkole Podstawowej w Jaszczurowej. Plansze będzie można oglądać do końca wakacji.

Karolina Fidyk
Małopolski Instytut Kultury w Krakowie

Zobacz także

Warto zobaczyć

Dziennik elektroniczny Librus

1,5 procent podatku dla harcerzy

1,5 procent podatku dla naszej szkoły

Szlachetna paczka w naszej szkole - liczymy na Państwa pomoc i dobre serce

Laboratoria Przyszłości

Zapisz się do ZHP - 130 DSTH z Mucharza

Fotorelacje ze zbiórek harcerskich

Fotorelacje ze zbiórek harcerskich

Zakopane

Kraków

Warszawa, 12-14.06.2023

Warszawa, 12-14.06.2023 Klasy 4-6

Obóz harcerski Pogorzelica 2023

Obóz harcerski w Unieściu 2022

Centrum Edukacji Obywatelskiej

Małopolski Instytut Kultury

Galeria Malarstwa Polskiego

MEN

Kuratorium Oświaty w Krakowie