N 49° 48' 12,1" / E 19° 31' 20,3"

Laboratoria Przyszłości

21.04.2023 (biologia)

Obserwacja mikroskopowa tkanek i organów roślinnych. Uczniowie klasy V z wykorzystaniem m.in. mikroskopu z wyświetlaczem LCD firmy Celestron zakupionego w ramach projektu Laboratoria Przyszłości dokonali obserwacji mikroskopowych przygotowanych przez siebie preparatów roślinnych. (Jadwiga Zielińska)


28.03.2023 (technika, elementy elektroniki)

Celem lekcji było wyjaśnienie, czym zajmuje się elektronika, przedstawienie podziału elementów elektronicznych, zaznajomienie z symbolami elementów elektronicznych, zbudowanie pierwszego obwodu elektrycznego.

Zastosowane środki dydaktyczne: zestaw do lutowania (czyli lutownica) pomagający połączyć poszczególne elementy obwodu, kable, baterie elektryczne, żarówki. Na lekcji uczniowie zapoznali się z działaniem oraz budową najprostszego schematu elektrycznego. Zapoznali się również z działaniem zestawu do lutowania za pomocą którego połączyli kable z poszczególnymi elementami obwodu.

Podsumowując lekcję uczniowie zaprezentowali swoje prace, omówili działanie obwodu elektrycznego oraz jego poszczególne symbole. (Piotr Wajdzik)


2-22.03.2023 (świetlica, edukacja wczesnoszkolna)

W marcu postanowiliśmy naszą pracę przy komputerze wzbogacić o podstawowe umiejętności programowania. W tym celu wykorzystywaliśmy zestaw klocków do nauki robotyki - LEGO Education SPIKE Essential 45345. Pozyskaliśmy je, podobnie jak wiele innych pomocy, w ramach projektu #LaboratoriaPrzyszłości.

W czasie zajęć świetlicowych dzieci z klas 1-3 zaznajomiły się z mnóstwem kolorowych klocków, łatwym w użyciu sprzętem elektronicznym i kreatywnym programowaniem bazującym na piktogramach. Pracowały w małych zespołach, ucząc się współpracy i rozwiązywania złożonych problemów. Zbudowały i uruchomiły dzięki zaprogramowaniu: #Śmigający śmigłowiec, #Jaskiniowy samochód, #Kręgle, #Huśtawkę idealną, #Obrotowy diabelski młyn i #Autobus. Zabawa i nauka sprawiła im wiele radości. Bardzo szybko przyswoiły zasady pracy z zestawem i niecierpliwie oczekują kolejnych wyzwań przy realizacji kolejnych scenariuszy. (Dorota Targosz)

6-8.03.2023 (Koło Teatralne "Jaszczury", LW, informatyka)

Jak co roku 8 marca nasze Panie i dziewczęta świętowały Dzień Kobiet. Z tej okazji chłopcy z samorządu uczniowskiego oraz z Koła Teatralnego "Jaszczury" przygotowali krótki apel, na którym próbowali przedstawić cechy i wyjątkowość każdej kobiety.

Oczywiście śmieszny scenariusz oraz gra aktorska i kostiumy wywołały uśmiechy na twarzach naszych Pań oraz sporo pozytywnych emocji. Na koniec obejrzeliśmy filmik z wypowiedziami naszych chłopców o kobietach. Nie zabrakło również życzeń, kwiatów i drobnych upominków dla wszystkich dziewcząt. Po apelu rozdano zaległe dyplomy i nagrody w Konkursie Recytatorskim i konkursie o cyberprzemocy. Film oraz fotografie przygotowane zostały przez uczniów podczas lekcji wychowawczych oraz informatyki na sprzęcie zakupionym w ramach Laboratoriów Przyszłości. (Iwona Gryga)


4-23.02.2023 (Zajęcia dodatkowe, język polski)

W lutym w ramach zajęć dodatkowych (i ferii) wyjechaliśmy na narty oraz na wyprawę górską na Turbacz. 23 lutego 2023 r. odbył się w naszej szkole konkurs recytatorski „Wanda Chotomska dzieciom". Przerodził się on w prawdziwy przegląd poezji dziecięcej. W wydarzeniu wzięło udział aż 31 uczniów, którzy nie tylko mogli pochwalić się umiejętnością sprawnego opanowania pamięciowego tekstu czy ciekawą interpretacją, ale także zdolnościami aktorskimi. Wielu uczestników postarało się o piękne stroje i trafne rekwizyty. Wszystkie te wydarzenia były okazję do sesji fotograficznych z użyciem sprzętu z Laboratoriów Przyszłości. Zobaczcie efekty. (Dorota Polan)


27.01.2023 (edukacja wczesnoszkolna, język polski, zajęcia dodatkowe)

W styczniu szkoła przygotowywała się do Dnia Babci i Dziadka. Sala gimnastyczna zamieniła się w scenę teatralną, na której wystąpili wszyscy – od najmłodszych do najstarszych. W pierwszej części uroczystości uczniowie z klas 0-3 pod opieką wychowawczyń: pani Doroty Targosz, pani Bogumiły Środy i pani Anety Urbaś zaprezentowali swoje umiejętności aktorskie: mogliśmy podziwiać bohaterów „Czerwonego Kapturka" czy „Różowej pantery”. W drugiej część występu uczniowie przygotowani przez panią Violettę Jamróz zaprosili nas do wspólnego kolędowania. Dzieci podarowały piękne laurki z życzeniami oraz pamiątkowymi zdjęciami klasowymi wykonanymi wcześniej pieczołowicie przez wszystkie klasy. Sprzęt z Laboratoriów Przyszłości bardzo się przydał. Można też było wykonać sobie zdjęcie z wnuczką czy wnukiem. (Dorota Targosz, Bogumiła Środa, Aneta Urbaś)


15-22.12.2022 (koło teatralne "Jaszczury", edukacja wczesnoszkolna)

Już w październiku i listopadzie zespół koła teatralnego "Jaszczury" pod kierunkiem p. Iwony Grygi i p. Violetty Jamróz rozpoczął, jak co roku, przygotowania do przedstawienia jasełek bożonarodzeniowych pt. „Czwarty król Amiran”. Uczniowie pięknie odegrali swoje postacie, dzięki czemu ta opowieść była ciekawa, zabawna, momentami poważna, ale przede wszystkim wartościowa i z pewnością warta zobaczenia. Po jasełkach odbył się krótki koncert kolęd, w którym kilkoro uczniów zaprezentowało swoje talenty muzyczne. Przygotowania do jasełek oraz samo przedstawienie to okazja do poważnej zabawy z oświetleniem, zdjęciami i filmem. Wykorzystano sprzęt z Laboratoriów Przyszłości. Zobacz film. (Iwona Gryga)


11-12.11.2022 (ZHP, zajęcia dodatkowe)

Święto Niepodległości to lekcja patriotyzmu, zaś projekt „Chodź po Beskidach” to górskie wędrówki. Obydwa wydarzenia to doskonała okazja do wykorzystania sprzętu fotograficznego z Laboratoriów Przyszłości. Powstały świetne zdjęcia nocne oraz pejzaże górskie. (Robert Kadela)


10-29.10.2022 (edukacja wczesnoszkolna, EDB)

Jak co roku nasza szkoła przystąpiła do Małopolskiego Konkursu „Odblaskowa szkoła”. Biorąc udział w konkursie chcieliśmy pokazać, jak ważne jest dla nas bezpieczeństwo naszych uczniów zarówno w szkole, jak i w czasie drogi do i ze szkoły. Akcje, które przeprowadzamy w miesiącu wrześniu i październiku, mają na celu pogłębianie wiedzy i rozwijanie świadomości uczniów jako uczestników ruchu drogowego. Udało nam się przeprowadzić: pogadanki i ćwiczenia praktyczne, turniej wiedzy o tytuł Klasowego Znawcy ruchu Drogowego, konkurs plastyczny, Szkolny Dzień Kamizelki Odblaskowej, Konkurs Poetycki, Szkolny Dzień Znaczka Odblaskowego. Wreszcie w ramach Laboratoriów Przyszłości stworzyliśmy krótki film edukacyjny. Wykorzystaliśmy wszystkie akcesoria fotograficzne i oświetleniowe. Działania prowadzone były przez wychowawczynie i uczniów edukacji wczesnoszkolnej. Zobacz film. (Bogumiła Środa, Piotr Wajdzik)


06.10.2022 (WDN)

Dzisiaj w szkole kolejne szkolenie nauczycieli - z technologii informatycznych i Laboratoriów Przyszłości, czyli projektu z którego zakupiliśmy m.in. drukarkę 3D. Nauczyciele szkolili się z projektowania oraz obsługi drukarki Adventure 3D. (Robert Kadela)


04.10.2022 (Samorząd Uczniowski)

Uczniowie mieli okazję pobawić się w dziennikarstwo, nagrywając krótki reportaż na dzień chłopaka oraz wybory do samorządu - wyszło świetnie! A niebawem także drukarka 3D pójdzie w ruch. Podczas całego przedsięwzięcia wykorzystano sprzęt z Laboratoriów Przyszłości – mikrofony, kamerę, oświetlenie. Zobacz film. (Iwona Gryga)


30.09.2022 (Samorząd Uczniowski, WOS)

W tym roku bierzemy udział w programie "Szkoła demokracji, samorządy mają głos". Nasi kandydaci startują w demokratycznych wyborach do Samorządu Uczniowskiego 30 września 2022 r. Wcześniej 28 września 2022 odbyła się debata wyborcza kandydatów do Samorządu Uczniowskiego. Padło wiele fajnych propozycji i ciepłych słów o szkole. Zobacz film.

Szkoła demokracji, samorządy mają głos - i już wszystko wiemy! Poniżej zdjęcia i film z głosowania 30.09.2022.

Podczas całego przedsięwzięcia wykorzystano sprzęt z Laboratoriów Przyszłości. (Iwona Gryga, Robert Kadela)


27.09.2022 (język angielski, język niemiecki, język polski)

We wtorek 27 września obchodziliśmy Europejski Dzień Języków. To międzynarodowe święto ustanowione z inicjatywy Rady Europy i obchodzone 26 września. My zachęcaliśmy do nauki języków obcych, a podczas spotkania w naszej "auli" poznaliśmy najważniejsze wyrazy świata w różnych językach - dzień dobry, do widzenia, proszę, dziękuję, cześć. Było kolorowo i wielokulturowo. A to świetna okazja do zdjęć reportażowych. Wykorzystano sprzęt z Laboratoriów Przyszłości - aparat Nikon Z5 wraz z dodatkowym oświetlenie. (Iwona Gryga, wychowawcy)


1.09.2022 Laboratoria Przyszłości - zaczynamy

Szkoła Podstawowa w Jaszczurowej od 1 września 2022 roku rozpoczyna udział w projekcie Laboratoria Przyszłości. To inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Główny cel projektu to wsparcie szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka). W ramach Laboratoriów Przyszłości Gmina Mucharz otrzymała wsparcie finansowe na realizację projektu w naszej szkole w wysokości 30000 zł, a dodatkowo Rada Rodziców SP Jaszczurowa przekazała na ten cel 2000 zł. Pieniądze zostały spożytkowane jednorazowo na zakup sprzętu do eksperymentowania i zdobywania umiejętności w sposób praktyczny.

Szkoła zakupiła sprzęt wg specyfikacji ministerstwa:

 • Drukarka 3D Flashforge 4, wdrożenie i oprogramowanie
 • Filament do drukarki 3D - zestaw 10 kg
 • Mikrokontroler zestaw Arduino x 2
 • Stacja Lutownicza 2W1 HOTAIR x 2
 • Aparat z kamerą Nikon Z5, obiektyw Nikkor Z 24-70mmf/4S, adapter Nikon
 • Statyw do aparatu
 • Mikroport Saramonic BLINK 500 B2
 • Mikrofon kierunkowy Saramonic SR-M3
 • Oświetlenie FREEPOWER VLOG 107 5400K
 • Mikroskop Cyfrowy Celestron z wyświetlaczem LCD II
 • Zestaw klocków do samodzielnej konstrukcji Lego Education Spike Essential 45345 dla klas1-3 x 2
 • Gimbal (Rada Rodziców)

Laboratoria Przyszłości

 

Warto zobaczyć

Dziennik elektroniczny Librus

Szlachetna paczka w naszej szkole - liczymy na Państwa pomoc i dobre serce

Zakopane

Kraków

Warszawa, 12-14.06.2023

Warszawa, 12-14.06.2023 Klasy 4-6 

Laboratoria Przyszłości

Zapisz się do ZHP - 130 DSTH z Mucharza

Zbiórki 2023-2024

Zbiórki 2022-2023

Obóz harcerski Pogorzelica 2023

Obóz harcerski w Unieściu 2022

Centrum Edukacji Obywatelskiej

Małopolski Instytut Kultury

Galeria Malarstwa Polskiego

MEN

Kuratorium Oświaty w Krakowie