N 49° 48' 12,1" / E 19° 31' 20,3"

Poznaj Polskę - Warszawa klasy 4-6

Warszawa, 12-14.06.2023

Klasy 4-6 wzięły udział w trzydniowej wycieczce do Warszawy w dn. 12-14.06.2023 r. (poniedziałek-środa) w ramach realizowanego przez szkołę w Jaszczurowej projektu „Poznaj Polskę".

Wycieczka do Warszawy

Odwiedziliśmy i zwiedziliśmy:

  • Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie
  • Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie
  • Muzeum Powstania Warszawskiego
  • Muzeum Narodowe w Warszawie
  • Centrum Nauki Kopernik
  • Autentyczny fragment muru Getta Warszawskiego

Uczniowie i opiekunowie odwiedzili i zwiedzili wraz z przewodnikami: Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie (z ekspozycją ukazująca historię wojska polskiego od powstania państwa w X wieku aż do zakończenia II wojny światowej; zwiedzający zobaczyli m.in. relikwiarz gotycki zdobyty w bitwie pod Grunwaldem, zbroje i hełmy jak szyszak z X-XI wieku wykonany z blachy złoconej i należący do woja Mieszka I lub Bolesława Chrobrego, szable, miecze oraz mundury należące do Marszałka Józefa Piłsudskiego czy generała Władysława Sikorskiego), Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie (uczestnicy podziwiali obrazy z królewskich kolekcji, zobaczyli oranżerie, amfiteatr, teatr dworski, Pałac Myślewicki), Muzeum Powstania Warszawskiego ( to interaktywne muzeum upamiętnia największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie podczas II wojny światowej; tu uczniowie obejrzeli zgromadzone dokumenty, fotografie, wspomnienia i inne pamiątki związane z Warszawą oraz jej mieszkańcami, a przede wszystkim z uczestnikami Powstania Warszawskiego; zobaczyli replikę samolotu Liberator B-24J w skali 1:1, maszyny drukarskie z lat czterdziestych, kolekcję powstańczych opasek, obejrzeli kroniki filmowe Biura Informacji i Propagandy AK, przeszli zaaranżowanym kanałem, zwiedzili sale: „Radiostacje i łączność", „Poczta Polowa", .), Muzeum Narodowe w Warszawie (uczniowie podziwiali arcydzieła sztuki polskiej: „Bitwa pod Grunwaldem" Matejki, „Bociany" Chełmońskiego, „Dziwny ogród" Mehoffera czy dzieła Gierymskich, Boznańskiej, Podkowińskiego, Wyspiańskiego), Centrum Nauki Kopernik (uczniowie mieli okazję wykonywać różne ćwiczenia, doświadczenia i eksperymenty) oraz autentyczny fragment muru Getta Warszawskiego (mur odgradzał getto od reszty Warszawy; getto warszawskie było największym w całej okupowanej przez Niemców Europie).

Wycieczka do Warszawy (foto J. Zielińska)

Poznaj Polskę 2023

Warto zobaczyć

Dziennik elektroniczny Librus

1,5 procent podatku dla harcerzy

1,5 procent podatku dla naszej szkoły

Szlachetna paczka w naszej szkole - liczymy na Państwa pomoc i dobre serce

Laboratoria Przyszłości

Zapisz się do ZHP - 130 DSTH z Mucharza

Fotorelacje ze zbiórek harcerskich

Fotorelacje ze zbiórek harcerskich

Zakopane

Kraków

Warszawa, 12-14.06.2023

Warszawa, 12-14.06.2023 Klasy 4-6

Obóz harcerski Pogorzelica 2023

Obóz harcerski w Unieściu 2022

Centrum Edukacji Obywatelskiej

Małopolski Instytut Kultury

Galeria Malarstwa Polskiego

MEN

Kuratorium Oświaty w Krakowie