N 49° 48' 12,1" / E 19° 31' 20,3"

Poznaj Polskę - Warszawa klasy 1-3

Warszawa, 12-14.06.2023

Klasy 1-3 wzięły udział w trzydniowej wycieczce do Warszawy w dn. 12-14.06.2023 r. (poniedziałek-środa) w ramach realizowanego przez szkołę w Jaszczurowej projektu „Poznaj Polskę".

Wycieczka do Warszawy

Odwiedziliśmy i zwiedziliśmy:

  • Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie
  • Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie
  • Zamek Królewski w Warszawie – Muzeum. Rezydencja Królów Rzeczypospolitej
  • Muzeum Narodowe w Warszawie
  • Stare Miasto Historyczny zespół miasta z Traktem Królewskim i Wilanowem
  • Centrum Nauki Kopernik

Wiele wystaw

Uczniowie i opiekunowie odwiedzili i zwiedzili wraz z przewodnikami: Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie (z ekspozycją ukazująca historię wojska polskiego od powstania państwa w X wieku aż do zakończenia II wojny światowej; zwiedzający zobaczyli m.in. relikwiarz gotycki zdobyty w bitwie pod Grunwaldem, zbroje i hełmy jak szyszak z X-XI wieku wykonany z blachy złoconej i należący do woja Mieszka I lub Bolesława Chrobrego, szable, miecze oraz mundury należące do Marszałka Józefa Piłsudskiego czy generała Władysława Sikorskiego), Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie (uczestnicy podziwiali obrazy z królewskich kolekcji, zobaczyli oranżerie, amfiteatr, teatr dworski, Pałac Myślewicki), Zamek Królewski w Warszawie – Muzeum, Rezydencja Królów Rzeczypospolitej (zwiedzający obejrzeli królewskie apartamenty, Salę Tronową, Salę Senatorską, zobaczyli obrazy Rembrandta oraz Canaletta, spacerowali po pięknych ogrodach: górnym usytuowanym na zamkowym zboczu oraz dolnym u jego stóp), Muzeum Narodowe w Warszawie (uczniowie podziwiali arcydzieła sztuki polskiej: „Bitwa pod Grunwaldem" Matejki, „Bociany" Chełmońskiego, „Dziwny ogród" Mehoffera czy dzieła Gierymskich, Boznańskiej, Podkowińskiego, Wyspiańskiego), Stare Miasto Historyczny zespół miasta z Traktem Królewskim i Wilanowem (uczestnicy przemierzyli wraz z przewodnikiem trakt królewski, łączący dawne rezydencje królewskie; trasa rozpoczęła się pod Zamkiem Królewskim - tu Plac Zamkowy z Kolumną Zygmunta III, biegła Krakowskim Przedmieściem, przez Nowy Świat i Aleje Ujazdowskie ku Łazienkom i dalej do Rezydencji Królewskiej w Wilanowie; zobaczyli Pałac pod Blachą, Katedrę Św. Jana, Kościół Jezuitów, Kościół Św. Marcina, zespół murów obronnych z Barbakanem) oraz Centrum Nauki Kopernik, w którym uczniowie mieli okazję wykonywać różne ćwiczenia, doświadczenia i eksperymenty.

Wycieczka do Warszawy (foto D. Targosz)

Poznaj Polskę 2023

Warto zobaczyć

Dziennik elektroniczny Librus

1,5 procent podatku dla harcerzy

1,5 procent podatku dla naszej szkoły

Szlachetna paczka w naszej szkole - liczymy na Państwa pomoc i dobre serce

Laboratoria Przyszłości

Zapisz się do ZHP - 130 DSTH z Mucharza

Fotorelacje ze zbiórek harcerskich

Fotorelacje ze zbiórek harcerskich

Zakopane

Kraków

Warszawa, 12-14.06.2023

Warszawa, 12-14.06.2023 Klasy 4-6

Obóz harcerski Pogorzelica 2023

Obóz harcerski w Unieściu 2022

Centrum Edukacji Obywatelskiej

Małopolski Instytut Kultury

Galeria Malarstwa Polskiego

MEN

Kuratorium Oświaty w Krakowie