N 49° 48' 12,1" / E 19° 31' 20,3"

Pogrzeb Jana Sałapatka „Orła"

Pogrzeb Jana Sałapatka „Orła"

5 maja 2023 r. w Jachówce odbyły się uroczystości pogrzebowe żołnierza partyzantki niepodległościowej Jana Sałapatka „Orła". Nasi harcerze służyli w pocztach sztandarowych.

Jachówka, 5.05.2023

Pogrzeb miał charakter państwowy z udziałem wojskowej asysty honorowej, pocztów sztandarowych i delegacji. Msza św. odprawiona została w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Jachówce. Liczną delegację stanowiła młodzież szkolna i harcerska.

Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski

Jan Sałapatek, Żołnierz Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich, został pośmiertnie odznaczony przez prezydenta Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski oraz mianowany podporucznikiem. Przed mszą świętą odznaczenie przekazał na ręce siostrzenicy bohatera, Elżbiety Głuc, szef Zespołu Działalności Bieżącej Sił Zbrojnych Biura Bezpieczeństwa Narodowego płk Konrad Kłos. Wręczono także awans oficerski.

Jan Sałapatek urodził się 2 maja 1923 r. w Jachówce. Był żołnierzem oddziału AK „Huta-Podgórze". Już po wkroczeniu Armii Czerwonej, w październiku 1945 r. ujawnił się jako kapral Batalionów Chłopskich. Wiosną 1946 r. został żołnierzem konspiracyjnej „Grupy Operacyjnej AK »Błyskawica«", dowodzonej przez ppor. Józefa Dudę „Dara" oraz ppor. Mieczysława Sobolewskiego „Pruta". Był zaopatrzeniowcem, przewodnikiem i łącznikiem. Uczestniczył w wielu akcjach zbrojnych. Był też członkiem oddziału „Grupa Operacyjna AK »Wolność«", następnie jego dowódcą, zmieniając nazwę na „Grupa Operacyjna AK »Zorza«". Zginął w 1955 roku w zasadzce Urzędu Bezpieczeństwa. Jego szczątki zostały potajemnie pochowane na cmentarzu Rakowickim w Krakowie. Odnaleziono je podczas prac poszukiwawczych IPN w 2021 r.

130 DSTH w pocztach sztandarowych

Wśród wielu pocztów sztandarowych nasi harcerze ze 130 DSTH im. Księcia Józefa Poniatowskiego z Mucharza służyli w poczcie Koła Wadowickiego Światowego Związku Armii Krajowej oraz poczcie Hufca Ziemi Wadowickiej ZHP.

Pogrzeb Jana Sałapatka „Orła" (tekst, foto hm. D. Polan, H.O. T. Kadela)

Warto zobaczyć

Dziennik elektroniczny Librus

1,5 procent podatku dla harcerzy

1,5 procent podatku dla naszej szkoły

Szlachetna paczka w naszej szkole - liczymy na Państwa pomoc i dobre serce

Laboratoria Przyszłości

Zapisz się do ZHP - 130 DSTH z Mucharza

Fotorelacje ze zbiórek harcerskich

Fotorelacje ze zbiórek harcerskich

Zakopane

Kraków

Warszawa, 12-14.06.2023

Warszawa, 12-14.06.2023 Klasy 4-6

Obóz harcerski Pogorzelica 2023

Obóz harcerski w Unieściu 2022

Centrum Edukacji Obywatelskiej

Małopolski Instytut Kultury

Galeria Malarstwa Polskiego

MEN

Kuratorium Oświaty w Krakowie