N 49° 48' 12,1" / E 19° 31' 20,3"

Dzień ziemi 2023

Dzień ziemi 2023

Jak co roku, w naszej szkole upamiętniliśmy Międzynarodowy Dzień Ziemi. Przy okazji nie zapomnieliśmy o talerzu pełnym owoców – zobacz!

Dzień Ziemi

To coroczne wydarzenie obchodzone w celu promowania ochrony środowiska, poszerzania świadomości ekologicznej i inspirowania do życia w zgodzie z naturą. Idea obchodów Dnia Ziemi została zapoczątkowana w 1970 r. przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona.

Zdarzeniem, które przyczyniło się do zainicjowania tego święta, była katastrofa ekologiczna ze stycznia 1969 r., do której doszło u wybrzeża Stanów Zjednoczonych. Według wstępnych szacunków, z uszkodzonej platformy wiertniczej wyciekło do oceanu kilkaset tysięcy galonów ropy, co doprowadziło do śmierci tysięcy ptaków, delfinów oraz innych morskich zwierząt, a także dewastacji środowiska na wiele lat.

22 kwietnia 1970 roku odbył się pierwszy w historii Dzień Ziemi. Natomiast kilka miesięcy później powołano do życia Amerykańską Agencję Ochrony Środowiska. W skutek powyższego, podpisano wiele aktów prawnych, które miały na celu ochronę zagrożonych gatunków, a także walkę o zrównoważone środowisko. Obchody są okazją do refleksji nad przyszłością naszej planety. Każdego roku, uroczystości w ramach Dnia Ziemi, koncentrują się wokół innej tematyki. W tym roku tematyka skupia się wokół klimatu. Niemniej jednak, cel pozostaje niezmienny: promowanie proekologicznych postaw!

Dlatego pamiętaj

  • Segreguj odpady
  • Oszczędzaj wodę i prąd
  • Naprawiaj uszkodzone sprzęty elektroniczne
  • Korzystaj z ekologicznych środków transportu
  • Nie pal w piecu śmieciami
  • Kupuj przedmioty używane
  • Stosuj torby wielokrotnego użytku

Talerz pełen owoców!

W ramach projektu „Trzymaj Formę", inicjatywy propagującej zdrowy styl życia, klasa VI przygotowała owocowe szaszłyki, które zostały rozprowadzone w czasie przerwy obiadowej jako zdrowa propozycja deseru. Program oparty jest na założeniu, że aktywny styl życia jest zdrowy, przyjemny, łatwo osiągalny i przystępny finansowo dla wszystkich niezależnie od wieku, płci i aktualnej sprawności fizycznej. Promuje zbilansowane odżywianie połączone z regularną aktywnością fizyczną. Owoce to niezbędny składnik zbilansowanej diety, zawierają mnóstwo witamin, soli mineralnych i są świetną alternatywą dla słodyczy. Owocowe szaszłyki, udowadniają, że zdrowo to smacznie i kolorowo! (J. Zielińska)

Dzień ziemi 2023 (foto J. Zielińska, R. Kadela)

Warto zobaczyć

Dziennik elektroniczny Librus

1,5 procent podatku dla harcerzy

1,5 procent podatku dla naszej szkoły

Szlachetna paczka w naszej szkole - liczymy na Państwa pomoc i dobre serce

Laboratoria Przyszłości

Zapisz się do ZHP - 130 DSTH z Mucharza

Fotorelacje ze zbiórek harcerskich

Fotorelacje ze zbiórek harcerskich

Zakopane

Kraków

Warszawa, 12-14.06.2023

Warszawa, 12-14.06.2023 Klasy 4-6

Obóz harcerski Pogorzelica 2023

Obóz harcerski w Unieściu 2022

Centrum Edukacji Obywatelskiej

Małopolski Instytut Kultury

Galeria Malarstwa Polskiego

MEN

Kuratorium Oświaty w Krakowie