N 49° 48' 12,1" / E 19° 31' 20,3"

25 rocznica śmierci gen. Stanisława Maczka

25 rocznica śmierci gen. Stanisława Maczka

Uczciliśmy 25 rocznicę śmierci gen. Stanisława Maczka - legendarnego dowódcy 1. Dywizji Pancernej, przed wojną bywalca dworu w Jaszczurowej.

25 rocznica śmierci gen. Stanisława Maczka

11 grudnia mija 25 rocznica śmierci gen. Stanisława Maczka, żołnierza I i II wojny światowej, dowódcy 10 Brygady Kawalerii walczącej pod Jordanowem, Wysoką i Myślenicami oraz twórcy i dowódcy 1. Dywizji Pancernej.

Żołnierz polski walczy o wolność wszystkich narodów, ale umiera tylko dla Polski.

gen. Stanisław Maczek

Na apel Stowarzyszenia Rodzin 1 Polskiej Dywizji Pancernej uczniowie klasy VIII uczcili jego pamięć i oddali hołd generałowi oraz Jego żołnierzom z różnych jednostek.

Przygotowano antyramy z informacją o życiu i dokonaniach dowódcy oraz zaprezentowano mundur żołnierza dywizji pancernej z oznaczeniami dywizji. Uczniowie poznając jego historię dowiedzieli się także, że generał (przed wojną jeszcze pułkownik) Maczek bywał w Jaszczurowej.

Od 1916 r. w Jaszczurowej gospodarował Franciszek Thetschel, który prowadził w oficynie pensjonat. W przerobionym młynie zainstalowano dworską elektrownię , a w 6-hektarowym parku angielskim oprócz alejek spacerowych i romantycznych mostków na Jaszczurówce gościom służyły: altana, strzelnica, kręgielnia, kort tenisowy i muszla koncertowa. Jednym z gości tego miejsca był przyjaciel domu płk Stanisław Maczek, późniejszy słynny generał 1 Dywizji Pancernej oraz szereg osób będących przedstawicielami ówczesnych elit naukowych i kulturalnych.

Maria Thetschel-Zgud


Zobacz także:

25 rocznica śmierci gen. Stanisława Maczka (foto R.Kadela)

 

Warto zobaczyć

Dziennik elektroniczny Librus

1,5 procent podatku dla harcerzy

1,5 procent podatku dla naszej szkoły

Szlachetna paczka w naszej szkole - liczymy na Państwa pomoc i dobre serce

Zakopane

Kraków

Warszawa, 12-14.06.2023

Warszawa, 12-14.06.2023 Klasy 4-6 

Laboratoria Przyszłości

Zapisz się do ZHP - 130 DSTH z Mucharza

Fotorelacje ze zbiórek harcerskich

Fotorelacje ze zbiórek harcerskich

Obóz harcerski Pogorzelica 2023

Obóz harcerski w Unieściu 2022

Centrum Edukacji Obywatelskiej

Małopolski Instytut Kultury

Galeria Malarstwa Polskiego

MEN

Kuratorium Oświaty w Krakowie