N 49° 48' 12,1" / E 19° 31' 20,3"

Dzień Praw Dziecka 2023

Dzień Praw Dziecka 2023

20 listopada 2023 r. odbył się w Szkole Podstawowej w Jaszczurowej Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. Cała społeczność szkolna aktywnie włączyła się w jego obchody i zrealizowała ciekawe wydarzenia.

Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka

Wspólne działania klas I-VII zmierzały do zaznajomienia uczniów ze swoimi prawami. Wszystkie klasy wraz z wychowawcami poznały prawa dzieci na lekcjach w oparciu o przygotowane przez UNICEF scenariusze i materiały edukacyjne. Natomiast uczniowie kl. IV-VII wykonali szereg rysunków praw widzianych ich oczami. Wszystkim tym działaniom towarzyszyła wystawa, którą można było podziwiać na korytarzu szkoły. Wszystkie przygotowane na tę okazję prace potwierdziły, iż prawa dzieci nie są uczniom obojętne i wspaniale rozumieją ich znaczenie. Każdy pamiętał o kolorze niebieskim we wszelkich działaniach podejmowanych tego dnia np. ubiór, przystrojenie sal lekcyjnych, gazetek i korytarzy szkolnych. W ramach podejmowanych działań pedagodzy zaproponowali uczniom liczne aktywności, jakie dają nowoczesne technologie informacyjno-komunikacyjne, które nie tylko bawią, ale i ułatwiają uczenie się, nabywanie nowych kompetencji oraz komunikację. Dzieci poznały swoje prawa, korzystając m.in. z zasobów internetu, tablicy multimedialnej, jak także uczestnicząc w klasowych turniejach z wykorzystaniem quizów Kahoot przygotowanych przez UNICEF.

Rodzice uczniów zostali także zapoznani z Konwencją o prawach dziecka i znaczeniem obchodów Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka poprzez umieszczone materiały edukacyjne na stronie internetowej szkoły, co pozwoliło na utrwalenie praw w świadomości dorosłych. Z kolei podejmowana przez uczniów aktywność wpłynęła pozytywnie na rozwój ich osobowości ze względu na wymiar edukacyjno-wychowawczy. Ponadto gazetki szkolne wypełniły zapisy i informacje na ten temat, aby wszystkim dzieciom, jak również dorosłym, przypomnieć, że powinni tych praw zawsze przestrzegać, nie tylko w ustanowionym dniu - 20 listopada. (K. Trybała)

Zobacz także

Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka 2023 (foto SP Jaszczurowa)

 

Warto zobaczyć

Dziennik elektroniczny Librus

1,5 procent podatku dla harcerzy

1,5 procent podatku dla naszej szkoły

Szlachetna paczka w naszej szkole - liczymy na Państwa pomoc i dobre serce

Zakopane

Kraków

Warszawa, 12-14.06.2023

Warszawa, 12-14.06.2023 Klasy 4-6 

Laboratoria Przyszłości

Zapisz się do ZHP - 130 DSTH z Mucharza

Fotorelacje ze zbiórek harcerskich

Fotorelacje ze zbiórek harcerskich

Obóz harcerski Pogorzelica 2023

Obóz harcerski w Unieściu 2022

Centrum Edukacji Obywatelskiej

Małopolski Instytut Kultury

Galeria Malarstwa Polskiego

MEN

Kuratorium Oświaty w Krakowie