N 49° 48' 12,1" / E 19° 31' 20,3"

Chodź po Beskidach - Pilsko

Chodź po Beskidach - Pilsko

Powędrowaliśmy po górach. W ramach realizowanego projektu "Chodź po Beskidach 2023" wybraliśmy się na Pilsko w Beskidzie Żywieckim.

Na słowackiej granicy - Pilsko

Wycieczkę rozpoczęliśmy na Przełęczy Glinne, między polskim Korbielowem, a słowacką Orawską Półgórą skąd czerwonym, następnie niebieskim słowackim szlakiem dotarliśmy do Rezerwatu „Górna Orawa" i „Pilsko". Dość błotnista, ale malownicza trasa wyprowadziła nas na Górę Pięciu Kopców skąd po dziesięciu minutach osiągnęliśmy szczyt Pilska (1557 m n.p.m.). Zobaczyliśmy wiele! Na południu Orawa, Jezioro Orawskie i Tatry, na zachodzie Beskid Śląski ze Skrzycznem, na północy Jezioro Żywieckie i Beskid Mały, na wschodzie Babia Góra.

Hala Miziowa – Przełęcz Glinne

Hej Pilsko, hej Pilsko
Hej wysokie trawy
Którędy chadzali, którędy chadzali
Zbójcy od Orawy....

Dłuższy odpoczynek zafundowaliśmy sobie w Schronisku PTTK na Hali Miziowej. Ogromny obiekt oddany został do użytku w 2003 roku, w miejscu spalonego w 1953 roku starego schroniska. Niestety pierogi z borówkami to koszt ponad 30 zł. Ale były dobre. Droga powrotna wiodła łagodnym czerwonym szlakiem od schroniska, skrajem rezerwatu Pilsko do przełęczy Glinne.

Kolejne punkty do GOT i Chodź po Beskidach

W wycieczce wzięli udział harcerze oraz młodzież szkolna z gminy Mucharz. Uczestnicy mieli możliwość zdobycia kolejnych punktów do książeczki Górskiej Odznaki Turystycznej, a także do naszej "wewnętrznej" odznaki "Chodź po Beskidach".

„Chodź po Beskidach"

"Chodź po Beskidach" to projekt realizowany przez harcerzy z ZHP Mucharz. Główny cel to poprawa kondycji fizycznej i psychicznej, umiejętność czynnego wypoczynku oraz poznanie walorów turystyczno-krajoznawczych Beskidów. Projekt współfinansowany jest przez Gminę Mucharz oraz ZHP Mucharz. (R. Kadela)

Pilsko w Beskidzie Żywieckim (foto ZHP Mucharz)

 

Warto zobaczyć

Dziennik elektroniczny Librus

1,5 procent podatku dla harcerzy

1,5 procent podatku dla naszej szkoły

Szlachetna paczka w naszej szkole - liczymy na Państwa pomoc i dobre serce

Laboratoria Przyszłości

Zapisz się do ZHP - 130 DSTH z Mucharza

Fotorelacje ze zbiórek harcerskich

Fotorelacje ze zbiórek harcerskich

Zakopane

Kraków

Warszawa, 12-14.06.2023

Warszawa, 12-14.06.2023 Klasy 4-6

Obóz harcerski Pogorzelica 2023

Obóz harcerski w Unieściu 2022

Centrum Edukacji Obywatelskiej

Małopolski Instytut Kultury

Galeria Malarstwa Polskiego

MEN

Kuratorium Oświaty w Krakowie