N 49° 48' 12,1" / E 19° 31' 20,3"

Zbiórki harcerskie - fotorelacje 2023/2024

Zbiórki harcerskie - fotorelacje

W harcówce odbyła się kolejna zbiórka harcerska - zobacz fotorelację. 


Fotorelacje ze zbiórek harcerskich

Zbiórka, 18.05.2024. Na Jałowiec (1111 m)

Jałowiec (1111 m n.p.m.) to kolejny szczyt po Mędralowej z pięknym widokiem na Babią Górę leżący w Paśmie Jałowieckim. Wybraliśmy się na niego w sobotę 18 maja. W wycieczce wzięli udział instruktorzy i przyboczne drużyny - uczestnicy konkursu historycznego ZHP. Szymon z ekipą zajął tam II miejsce, a indywidualnie też wypadł świetnie. (więcej zdjęć tutaj)


Zbiórka, 17.05.2024. Konkurs Historyczny ZHP

17 maja 2024 r. w siedzibie Hufca Ziemi Wadowickiej ZHP odbyła się kolejna edycja Konkursu Historycznego. Tematyka to „Harcerskie zloty międzywojnia. W stulecie I Narodowego Zlotu Harcerzy w Warszawie". Nasza drużyna zajęła II miejsce. Zadania konkursowe objęły zagadnienia dotyczące historii trzech Zlotów: I Narodowego Zlotu Harcerzy w Warszawie (1924 r.), II Narodowego Zlotu Harcerzy w Poznaniu (1929 r.) i Jubileuszowego Zlotu ZHP w Spale (1935 r.). Wśród materiałów, z których przygotowywali się uczestnicy konkursu, znalazły się m.in. mapy zlotowe, „Wieści Zlotowe" - gazetka zlotu w Spale oraz artykuł z „Nowości Ilustrowanych" z 1924 r. Pierwszy etap konkursu to 20 pytań testowych, które uczestnicy rozwiązywali indywidualnie. Potem przyszły zadania zespołowe: praca z mapą zlotową, wyjątki biograficzne, fotografie.

Zwycięzcą konkursu została 5 DH „Nasze ZOO", II miejsce zajął patrol 130 DSTH z Mucharza czyli nasi harcerze, III – 1 DH „Błękitna". Najwyższe wyniki w etapie indywidualnym uzyskali: druhna Julia Fidelus (130 DSTH), Ewa Zdziebko („Nasze ZOO)" i Szymon Kadela (130 DSTH). Dla najlepszych przygotowano nagrody: gry planszowe: „Szlaki", „Czyj to trop", książki („Zośka i Parasol" Aleksandra Kamińskiego) oraz turystyczne butelki. Uczestnikom konkursu gratulujemy wiedzy i zaangażowania! Organizatorem konkursu byli instruktorzy i przyboczne „130 Drużyny Starszoharcerskiej „Stu trzydziestu z Mucharza" im. ks. Józefa Poniatowskiego oraz Komenda Hufca Ziemi Wadowickiej ZHP. (więcej zdjęć tutaj)


Zbiórka, 16.05.2024. Na Mędralową (1169 m)

W czwartek 16 maja (podczas egzaminów) wyruszyliśmy na Mędralową (1169 m n.p.m.) w Beskidzie Żywieckim. Niektórzy mówią, że to najwyższy szczyt Beskidu Makowskiego). Trasa - z Zawoi czarnym szlakiem na Halę Kamińskiego i dalej na Mędralową przez jej wschodni wierzchołek, bardzo historyczny. Zbiegały się tu granice Królestwa Polskiego, Węgier i Księstw Śląskich, później III Rzeszy, Słowacji i Generalnego Gubernatorstwa. Z Mędralowej zeszliśmy czerwonym i zielonym szlakiem do Grubej Jodły (relikt Puszczy Karpackiej) i dalej do Zawoi. (więcej zdjęć tutaj)


Zbiórka, 13.05.2024

Dzięki uprzejmości Fundacji Lotto i p. Bogusława Koniecznego mogliśmy zakupić farby i sprzęt do malowania. Właśnie powstaje świetlica.


Zbiórka, 07.05.2024

Zbiórkę przygotował zastęp Benjamina z Kostkiem i Wiktorem. Drużyna podzielona na 4 patrole wzięła udział w grze terenowej. Polegała ona ta odnajdywaniu punktów terenowych przez patrol naprowadzany przez telefon, przez jednego z członków zastępu. Trzeba było zdobyć cztery punkty w terenie, wykonać zadanie i powrócić do harcówki. Super gra zakończona i podsumowana wierszem Benjamina. Dzięki.


Zbiórka, 30.04.2024

Na zbiórce obecny był Książę Józef Poniatowski ze swoimi wartościami. Później hasaliśmy po łące.


Zbiórka, 23.04.2024

Kolejna zbiórka - zajęcia w harcówce.


Zbiórka, 16.04.2024

Dzięki wsparciu p. Bogdana Koniecznego i Fundacji Lotto - zmieniamy drzwi w harcówce. My myjemy i czyścimy, ekipa montażowa zakłada.


Zbiórka, 9.04.2024

Pierwsze wiosenne spotkanie. Ogarniamy koło harcówki, wszyscy coś robią, koszą, sprzątają, plewią, palą ognisko, przygotowują sałatkę owocową, skręcają!.
Druga część zbiórki to sprawozdania z realizacji zadań na stopnie, sałatka owocowa oraz występ Julki! Zobaczcie poniżej...


Zbiórka, 27-29.03.2024

Środa 27.03.2024 r. Budujemy Grób Pański, spotykamy się przy kościele w Mucharzu o godz. 14.00 (Leonard, Julka, Samuel, Jan).
29.03.2024 r. Warta przy Grobie Pańskim, Wielki Piątek. Spotykamy się na plebanii o godz. 20.00. Kończymy o 22.45.


Zbiórka, 24.03.2024

Parafialna Droga Krzyżowa, Niedziela Palmowa 24 marca 2024 r. Spotykamy się przy plebanii w Mucharzu o godzinie 17.30. Stoimy z pochodniami na stacjach Drogi Krzyżowej.


Zbiórka, 22-24.03.2024

XXXVII Rajd Powitania Wiosny

Harcerze z naszego środowiska w dniach 22-24 marca wzięli udział w XXXVII Rajdzie Powitania Wiosny, a instruktorzy w święcie Chorągwi Krakowskiej. Rajd ze 170 osobową obsadą odbył się w Stryszawie, z bazą noclegową w SP nr 2 Stryszawa. Organizatorem rajdu był 2 Szczep Drużyn Harcerskich "Horyzont" działający na terenie powiatu suskiego. Podczas sobotniej wędrówki harcerze przemierzyli trasę prawie 20 km ze Stryszowa przez Magurkę na Przysłop do klasztoru Karmelitów Bosych, z przerwą na bigos i z powrotem. Drużyna wędrowała z druhnami phm. Edytą Kadelą i pwd. Jadwigą Zielińską. Wieczorny kominek to opowieści o Marzannach i trasie rajdu, niedziela zaś upłynęła na mszy z własnoręcznie zrobionymi palmami i na apelu. 130 DSTH „Stu trzydziestu z Mucharza" zajęła z wyróżnieniem II miejsce.

Święto Chorągwi Krakowskiej

W sobotę 23 marca 2024 podczas apelu w czasie trwania corocznego Święta Chorągwi Krakowskiej na Rynku Głównym w Krakowie harcmistrzyni Dorota Polan i harcmistrz Robert Kadela otrzymali z rąk I Wicewojewody Małopolski pani Elżbiety Achinger Odznakę Honorową „Za zasługi dla Turystki". Odznaki przyznane zostały za propagowanie i upowszechnianie turystyki i krajoznawstwa poprzez min. organizację rajdów Powsinóg Beskidzkich, zdobywanie z młodzieżą korony Beskidów, organizację projektu „Chodź po Beskidach" oraz działalność wychowawczą na tym polu.


Zbiórka, 19.03.2024

Trzeba czasem popracować z papierami... Każdy musi wybrać zadania na stopień i sprawność do zrealizowania przez najbliższe trzy tygodnie - i należy zrobić to dokładnie i odpowiedzialnie. Dogrywamy też trzydniowy Rajd Wiosenny - to już w piątek.


Zbiórka, 12.03.2024

Dzisiaj sporo się działo. Rozpoczęliśmy pracę nad umundurowaniem. Tutaj znajdziecie Regulamin mundurowy (pdf). Następnie zastępy omówiły zadania wykonywane podczas NAZ, odbyło się kilka zbiórek w harcówce i w domach. Nawiązaliśmy kontakt ze skautami z W. Brytanii, Brazylii, Szwecji, Czech i Włoch. Kolejna część zbiórki to przygotowania do Rajdu Wiosennego - przydzieliliśmy zadania. Po przerwie dh Zuzia przeprowadziła powtórkowy quiz ze sznurologii i stopni, a na koniec nieco o stopniach harcerskich. Odwiedziła nas Marcelina. Może przyłączy się do drużyny? Zapraszamy!


Zbiórka, 5.03.2024

Zbiórkę przygotowała i przeprowadziła dh samarytanka Zuzia Warchoł, przyboczna drużyny. Temat - stopnie harcerskie i instruktorskie, ich oznaczenie oraz sznury i funkcje na poziomie hufca. Zuzię w przerwach wspomagał dh Arseni omawiając kalendarz świąt nietypowych, dowiedzieliśmy się kiedy powstały pierwsze tosty. Druh Samuel nauczył nas budowy karmnika z butelki pet. Butelka pet, sznurek, nożyczki, ziarno - i już!


Zbiórka, 27.02.2024

Zbiórka w harcówce. Dzisiaj było ciepło, poszliśmy na cmentarz nieco posprzątać. Już po drodze mieliśmy prawie pełne worki na śmieci. Reszta zbiórki to opowieści o feriach, wspomnienia z Policy, plany na kolejne spotkania. I trochę musztry. Pamiętajcie o Social mediach. Tylko mądrzy i odpowiedzialni umieją z nich korzystać. (tydzień!)


Zbiórka, 11-22.02.2024

Tegoroczne ferie zimowe harcerze spędzili bardzo aktywnie, stawiając na turystykę górską i sporty zimowe. Więcej tutaj:


Zbiórka, 6.02.2024

Poznajemy tajniki gotowania w terenie. Uczymy się montażu i rozpalania kuchenki gazowej i obsługi menażek, tak aby się nie poparzyć. Ćwiczymy zakładanie stuptutów oraz rozkładanie kijków trekingowych.


Zbiórka, 30.01.2024

Realizujemy zadania Nieobozowej Akcji Zimowej.  Rozpoczynamy od uczczenia nietypowego święta – Święta Rogalika.


Zbiórka, 23.01.2024

Ćwiczymy mapę i znaki patrolowe. To się przyda - do zabawy, na grze i w lesie.


Zbiórka, 16.01.2024

Planujemy Nieobozową Akcję Zimową. Pojawiło się kilka świetnych propozycji - Turbacz, lodowisko, narty...


Zbiórka, 9.01.2024

Temat zbiórki - wolontariat. Zbiórkę przygotowała i przeprowadziła dh Zuzia. Zadaliśmy sobie na niej pytanie - jak pomoagać i czy my do tej pory jakoś pomagamy, czy to co robimy jest wolontariatem. Brawo Zuzia!


Zbiórka, 14-17.12.2023 Betlejemskie światło Pokoju

Harcerze ZHP środowiska mucharskiego przekazali mieszkańcom gminy i parafii Mucharz Betlejemskie Światło Pokoju. Uroczystość odbyła się podczas mszy świętej odprawionej przez ks. Andrzeja Kubieńca 17 grudnia 2023 r. o godz. 9.30 w kościele parafialnym w Mucharzu.

Tego samego dnia światło dotarło również do kaplicy w Jaszczurowej, dzień wcześniej do parafii w Świnnej Porębie gdzie harcerze przekazali Światło w Kaplicy w Kozińcu, do kościoła w Śleszowicach, a także do Tarnawy Dolnej.

W czwartek 14.12.2023 harcerze przekazali światło na ręce pani wójt Renaty Galary podczas spotkania opłatkowego samorządowców w Domu Kultury w Mucharzu.


Zbiórka, 8-9.12.2023 Opłatek harcerski

Z piątku na sobotę 8/9 grudnia 2023 r. harcerze 130 DSTH "Stu trzydziestu z Mucharza" spotkali się na opłatku środowiska w harcówce. Były własnoręcznie wykonane prezenty - bańki choinkowe, była gitara Arseniego, kolędy, był barszcz, grzyby i kapusta. Wyśmienite ciasto – sernik, jabłecznik, murzynek z dodatkami, ciasteczka różnych kształtów, ale jednakowego bajecznego smaku. Były też wspomnienia, śmiech i opowieści o harcerskich działaniach w mijającym roku. Był też opłatek. Instruktorzy, harcerki i harcerze życzyli sobie wytrwałości w harcerskich ideałach, nowych wyzwań i pól działania w 2024 roku. Wszak harcerzem jest się całe życie... A to wszystko w mucharskiej harcówce i harcerskim mundurze.


Zbiórka, 5.12.2023

Sprzątanie, odśnieżanie. Trochę porozmawialiśmy. w drugiej części zbiórki stworzyliśmy starodawny, papierowy, kolorowy łańcuch - metrów piętnaście. Pięknie wisi pod powałą. I tak zeszło nam na przygotowaniach do harcerskiego opłatka.


Zbiórka, 21.11.2023 Trzy Korony

We wtorek 21 listopada 2023 r. w ramach projektu "Chodź po Beskidach 2023" odbyła się wycieczka w Pieniny. Wybraliśmy się na Trzy Korony.


Zbiórka, 18.11.2023 Zjazd Hufca

W sobotę 18.11.2023 odbył się Zjazd Hufca. To najwyższa władza hufca. Wybraliśmy Komendanta Hufca - został nim phm. Daniel Pasierbek. Wybrano też nową Komendę Hufca i Komisję Rewizyjną. W trakcie zjazdu ogłoszono wyniki współzawodnictwa drużyn i gromad hufca. Nasza drużyna zajęła I miejsce w kategorii drużyn starszoharcerskich. Dyplom oraz nagrodę odebrał drużynowy dh Tomek. Brawo! Podczas zjazdu naszą drużynę reprezentowali dhdh: Tomek, Zuzia, Martyna, Dorota, Edyta, Robert.


Zbiórka, 11.11.2023 Święto Niepodległości

11 listopada 2023 r. świętowaliśmy 105. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Pod mucharskim Obeliskiem Niepodległości – co weszło już do tradycji – zorganizowaliśmy gminne uroczystości. Padało.


Zbiórka, 07.11.2023

Zbiórka w harcówce. Przygotowaliśmy drzewo do kominka na kolejne zbiórki. Pogoda nie sprzyja wędrówce po mucharskim lesie. Zbiórkę przygotowała i poprowadziła dh Zuzia i dh Martyna. Temat bardzo wychowawczy i wiecznie żywy - Prawo i Przyrzeczenie harcerskie. Zuzia zadała proste pytanie "czy je znamy i czy przestrzegamy". 


Zbiórka, 31.10.2023

W poniedziałek wraz z SU ze szkoły zawieszamy biało-czerwone kokardki na grobach żołnierskich i nauczycielskich. We wtorek zbiórka "Dzień zadumy". Realizujemy sprawność Regionalistka, Regionalista, tworzymy mapę cmentarza w Mucharzu i nanosimy na nią groby, które odwiedziliśmy lub odwiedzimy. Zadanie dla zasępów - zapal znicz na grobach we Wszystkich Świętych.


Zbiórka, 30.10.2023 Pilsko

Powędrowaliśmy po górach. W ramach realizowanego projektu "Chodź po Beskidach 2023" wybraliśmy się na Pilsko w Beskidzie Żywieckim. Wycieczkę rozpoczęliśmy na Przełęczy Glinne, między polskim Korbielowem, a słowacką Orawską Półgórą skąd czerwonym, następnie niebieskim słowackim szlakiem dotarliśmy do Rezerwatu „Górna Orawa" i „Pilsko". Dość błotnista, ale malownicza trasa wyprowadziła nas na Górę Pięciu Kopców skąd po dziesięciu minutach osiągnęliśmy szczyt Pilska (1557 m n.p.m.). Zobaczyliśmy wiele! Na południu Orawa, Jezioro Orawskie i Tatry, na zachodzie Beskid Śląski ze Skrzycznem, na północy Jezioro Żywieckie i Beskid Mały, na wschodzie Babia Góra.


Zbiórka, 24.10.2023

Kolejny "mały" Bieg Patrolowy przygotował zastęp "Fenix". Dzisiaj rozpoczęliśmy od sprawdzenia, jak szybko rozłożyć kanadyjkę. Inne punkty rozsiane zostały po okolicy - góra przyrzeczeń, cmentarz, obelisk i przepompownia wody. Fenixy przygotowały do tego niezłą mapę. Rozpoczęliśmy zdobywanie sprawności Bi-Pi.


Zbiórka, 10.10.2023

Dzisiaj zabawy w mucharskim lesie. Bieg Patrolowy przygotował zastęp "Cztery Żywioły". Wędrowaliśmy między czterema punktami - szyfry, hymn harcerski, sprawności i znaki patrolowe. Musieliśmy wykazać się chociaż odrobiną wiedzy. To pierwszy z pięciu biegów patrolowych przygotowujących do zdobywania sprawności i stopni harcerskich. Mamy też nową harcerkę...


Zbiórka, 3.10.2023 Luboń Wielki

Wycieczka na Luboń Wielki w Beskidzie Wyspowym. Zdobywamy GOT i odznakę "Chodź po Beskidach". Pełna relacja tutaj:


Zbiórka, 29.09.2023-1.10.2023

To oczywiście trzy dni na beskidzkich szlakach podczas 46 Rajdu Powsinóg Beskidzkich. Pełna relacja tutaj:


Zbiórka, 26.09.2023

Wtorek, godz. 16.00. Ciąg dalszy przygotowań do 46 Rajdu Powsinóg Beskidzkich. 


Zbiórka, 19.09.2023

Wtorek, godz. 16.00. Dzielimy się na zastępy. Większość pozostaje bez zmian. Omawiamy nasz udział i organizację 46 Rajdu Powsinóg Beskidzkich. Zbiórkę kończymy wyjściem na Górę Przyrzeczenia i wspólnymi zdjęciami. 

Cztery Żywioły

 • Weronika Drąg - zastępowa
 • Zuzia Warchoł
 • Martyna Wróbel - proporcowa
 • Samuel Sikora - zastępca zastępowego

Fenix

 • Benjamin Jaworski - zastępowy
 • Jan Jastrzębski
 • Wiktor Matuszyk
 • Konstanty Jaglarz
 • Wiktor Bik

Zośka

 • Zosia Talar - zastępowa
 • Wiktoria
 • Zuzia
 • Julia

Ogniki

 • Szymon Kadela - zastępowy
 • Leonard Sikora
 • Igor Urbaś
 • Nikolas Jaworski
 • Nikodem Wata

Omega

 • Dominika Matuszak
 • Julia Fidelus
 • Marlena Szczurek
 • Ada Mika
 • Gosia Szczygieł

Instruktorzy

 • Tomek
 • Dorota
 • Robert
 • Edyta
 • Monika


Zbiórka, 12.09.2023

Wtorek, godz. 16.30. Pierwsza zbiórka w tym roku harcerskim. Wspominamy wakacje, ale rozmawiamy o planach na ten rok harcerski. Wszyscy są chętni do działania. 

Zapraszamy wszystkich na zbiórki!

 • wtorki, godz. 16.00-17.30
 • Harcówka w Mucharzu
 • os. Nad Potokiem 6
 • tel. 506 085 942

 

Warto zobaczyć

Dziennik elektroniczny Librus

1,5 procent podatku dla harcerzy

1,5 procent podatku dla naszej szkoły

Szlachetna paczka w naszej szkole - liczymy na Państwa pomoc i dobre serce

Laboratoria Przyszłości

Zapisz się do ZHP - 130 DSTH z Mucharza

Fotorelacje ze zbiórek harcerskich

Fotorelacje ze zbiórek harcerskich

Zakopane

Kraków

Warszawa, 12-14.06.2023

Warszawa, 12-14.06.2023 Klasy 4-6

Obóz harcerski Pogorzelica 2023

Obóz harcerski w Unieściu 2022

Centrum Edukacji Obywatelskiej

Małopolski Instytut Kultury

Galeria Malarstwa Polskiego

MEN

Kuratorium Oświaty w Krakowie