N 49° 48' 12,1" / E 19° 31' 20,3"

Chodź po Beskidach - Trzy Korony

Chodź po Beskidach - Trzy Korony

We wtorek 21 listopada 2023 r. w ramach projektu "Chodź po Beskidach 2023" odbyła się wycieczka w Pieniny. Wybraliśmy się na Trzy Korony.

Sromowce Niżne i Wąwóz Szopczański

Wycieczkę rozpoczęliśmy w Sromowcach Niżnych, o tej porze roku pustych i zaspanych. Na szczęście pogoda sprzyjała wędrówce. Wybraliśmy atrakcyjny, żółty szlak wiodący od schroniska PTTK przez Wąwóz Szopczański. Obok Wąwozu Homole należy on do najpiękniejszych w Pieninach. Żółty szlak wyprowadził nas po ok. godzinie na przełęcz Szopka, zwanej też Chwała Bogu (ponoć od westchnienia, że to już koniec trudnej drogi pod górę).

Okrąglica czyli Trzy Korony

Z Szopki zmieniliśmy szlak na niebieski, pół godziny i byliśmy pod szczytem. Jeszcze tylko mała kolejka do szczytu, na który prowadzi metalowa konstrukcja z barierkami i już. Wszystko zajęło nam około dwie godziny wędrówki. A ze szczytu? Przełom Dunajca, cały Spisz z Czerwonym Klasztorem i Tatry. Z drugiej strony (od północy) Beskid Sądecki. Z wiadomości tych przeegzaminował nas zresztą na szczycie przypadkowo napotkany pracownik Pienińskiego Parku Narodowego. Grupa otrzymała cztery plus, Marlenka zaś – piątkę, za informację o grupie Radziejowej.

Przez Kosarzyska do schroniska

Wracaliśmy drogą przez Polanę Kosarzyska oraz dalej zielonym szlakiem przez Wyżni Łazek. Tutaj deszcz przypomniał na piętnaście minut, że to już późna jesień. Jeszcze w potoku Szopczańskim przemyliśmy buty i odpoczynek w schronisku PTTK „Trzy Korony". Pieczątki do Górskiej Odznaki Turystycznej, zakup plakietek, herbata i już.

Kolejne punkty do GOT i Chodź po Beskidach

Uczestnicy mieli możliwość zdobycia kolejnych punktów do książeczki Górskiej Odznaki Turystycznej, a także do naszej "wewnętrznej" odznaki "Chodź po Beskidach". Przypominamy – aby zdobyć odznakę „Chodź po Beskidach" należy wziąć udział w pięciu wyprawach górskich.

„Chodź po Beskidach"

Jest to projekt realizowany przez harcerzy z ZHP Mucharz. Główny cel to poprawa kondycji fizycznej i psychicznej, umiejętność czynnego wypoczynku oraz poznanie walorów turystyczno-krajoznawczych Beskidów i innych pasm górskich. Projekt współfinansowany jest przez Gminę Mucharz oraz ZHP Mucharz. (R. Kadela)

Trzy Korony w Pieninach (foto ZHP Mucharz)

Warto zobaczyć

Dziennik elektroniczny Librus

1,5 procent podatku dla harcerzy

1,5 procent podatku dla naszej szkoły

Szlachetna paczka w naszej szkole - liczymy na Państwa pomoc i dobre serce

Zakopane

Kraków

Warszawa, 12-14.06.2023

Warszawa, 12-14.06.2023 Klasy 4-6 

Laboratoria Przyszłości

Zapisz się do ZHP - 130 DSTH z Mucharza

Fotorelacje ze zbiórek harcerskich

Fotorelacje ze zbiórek harcerskich

Obóz harcerski Pogorzelica 2023

Obóz harcerski w Unieściu 2022

Centrum Edukacji Obywatelskiej

Małopolski Instytut Kultury

Galeria Malarstwa Polskiego

MEN

Kuratorium Oświaty w Krakowie