N 49° 48' 12,1" / E 19° 31' 20,3"

Chodź po Beskidach - Przehyba

Chodź po Beskidach - Przehyba

W październiku, w ramach realizowanego projektu "Chodź po Beskidach" wybraliśmy się na Przehybę – szczyt w głównym grzbiecie Pasma Radziejowej w Beskidzie Sądeckim.

Ze Szczawnicy niebieskim szlakiem

W wycieczce wzięli udział harcerze oraz młodzież szkolna z gminy Mucharz. Uczestnicy mieli możliwość zdobycia kolejnych punktów do książeczki Górskiej Odznaki Turystycznej, a wycieczka obfitowała w atrakcje turystyczno-krajoznawcze.

Rozpoczęliśmy w Szczawnicy, z której niebieskim szlakiem, jak się okazało wcale nie takim łagodnym zdobyliśmy Przehybę (1175 m n.p.m.) i stojące tam schronisko PTTK im. Kazimierza Sosnowskiego. Krzyżujące się tutaj szlaki prowadzą ze Szczawnicy, do Krościenka, Starego Sącza i Rytra.

Trochę krajoznawstwa

W czasie wycieczki poznaliśmy nieco historii i ciekawostek krajoznawczych Beskidu Sądeckiego i Pienin. Padały często imiona Stefana i Józefa Szalaya, Adama Stadnickiego czy nazwy geograficzne - Szczawnica, Krościenko, Grajcarek, Dunajec, Poprad, Sopotnicki Potok, Wysoka w Pieninach i Przehyba oraz Radziejowa w Beskidzie Sądeckim.

„Chodź po Beskidach"

"Chodź po Beskidach" to projekt realizowany przez harcerzy z ZHP Mucharz i Szkołę Podstawową w Jaszczurowej. Główny cel to poprawa kondycji fizycznej i psychicznej dzieci i młodzieży, umiejętność czynnego wypoczynku oraz poznanie walorów turystyczno-krajoznawczych Beskidów. Projekt współfinansowany jest przez Gminę Mucharz oraz ZHP Mucharz.

Przehyba w Beskidzie Sądeckim (foto R. Kadela)

 

Warto zobaczyć

Dziennik elektroniczny Librus

Szlachetna paczka w naszej szkole - liczymy na Państwa pomoc i dobre serce

Zakopane

Kraków

Warszawa, 12-14.06.2023

Warszawa, 12-14.06.2023 Klasy 4-6 

Laboratoria Przyszłości

Zapisz się do ZHP - 130 DSTH z Mucharza

Zbiórki 2023-2024

Zbiórki 2022-2023

Obóz harcerski Pogorzelica 2023

Obóz harcerski w Unieściu 2022

Centrum Edukacji Obywatelskiej

Małopolski Instytut Kultury

Galeria Malarstwa Polskiego

MEN

Kuratorium Oświaty w Krakowie