N 49° 48' 12,1" / E 19° 31' 20,3"

Turniej Turystyczno-Krajoznawczy w Kozienicach

Turniej Turystyczno-Krajoznawczy w Kozienicach

W dniach od 6 do 9 czerwca 2024 reprezentacja Szkoły Podstawowej z Jaszczurowej uczestniczyła w Finale Centralnym 50. Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Turystyczno-Krajoznawczego w Kozienicach.

50 jubileuszowy turniej OMTTK

W turnieju uczestniczyło po 16 najlepszych zespołów, w kategoriach szkół podstawowych i ponadpodstawowych, reprezentujących 14 województw. Turniej odbywał się pod honorowym patronatem Ministra Edukacji Barbary Nowackiej, Ministra Sportu i Turystki Sławomira Nitrasa, Marszałka Województwa mazowieckiego Adama Struzika, Starosty Powiatu Kozienickiego Krzysztofa Wolskiego oraz Burmistrza Gminy Kozienice Mariusza Prawdy. W pierwszym dniu Turnieju uczestnicy zwiedzali Kozienice, wieczorem odbyło się uroczyste rozpoczęcie Turnieju w sali kameralnej Centrum Kulturalno-Artystycznego.

Zmagania turniejowe

Piątek był dniem rywalizacji w konkurencjach turniejowych. Część teoretyczna konkurencji obejmowała: test wiedzy, dotyczący zagadnień: krajoznawczych, turystycznych, topograficznych, bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz higieny i ogólnych zasad udzielania pierwszej pomocy oraz quizu z rozpoznawania atrakcji turystycznych województwa mazowieckiego. Na część praktyczną składały się: turystyczny marsz na orientację, turystyczne ABC w ramach, którego zorganizowane zostały następujące konkurencje: pomiary terenowe, rozpoznawanie drzew i krzewów Puszczy Kozienickiej pod okiem pracowników Nadleśnictwa Kozienice, planowanie wycieczki (praca z mapą turystyczną), rozpoznawanie atrakcji turystycznych województwa mazowieckiego, turystyczny rower (tor przeszkód), umiejętność udzielania pierwszej pomocy i korzystania z zawartości apteczki oraz zadania praktyczne w sytuacji wypadku na szlaku turystycznym. Na koniec komisja oceniła zdobytych dotychczas przez zespół odznaki i uprawnienia PTTK.

Wycieczki krajoznawcze

Turniej był także okazją do zwiedzenia atrakcji regionu kozienickiego. Pierwszym punktem na trasie był Zespół Szkół Drzewnych i Leśnych w Garbatce-Letnisku. Zwiedzanie tej nieprzeciętnej szkoły zrobiło na uczestnikach ogromne wrażenie. Odwiedzono także Muzeum Jana z Czarnolasu, Muzeum Oręża Polskiego w Studziankach Pancernych, Skansen I Armii Wojska Polskiego w Mniszewie, Kopiec Kościuszki w Rozniszewie, elektrownię w Kozienicach, Park w Puławach.

Finał

Turniej zakończył się niedzielną gala finałową. Reprezentująca Małopolskę drużyna z SP Jaszczurowa zajęła ostatecznie XIII miejsce. W skład zespołu wchodzili: Marlena Szczurek, Adrianna Mika, Szymon Kadela. Warto nadmienić, iż reprezentanci szkół średnich z Małopolski również pochodzą z gminy Mucharz. Byli to Natalia Zadora, Filip Fornal i Marcin Murzyn. Wszyscy uczestnicy Turnieju otrzymali dyplomy oraz okolicznościowe plecaki. 

W drodze powrotnej

W drodze powrotnej z turnieju trójka uczestników z naszej szkoły wraz z opiekunem odwiedziła Kazimierz Dolny - jego rynek, farę, kamienicę Przybyłów oraz fantazyjny lessowy Wąwóz Korzeniowy Dół.

Turniej Turystyczno-Krajoznawczy (foto Robert Kadela)

Warto zobaczyć

Dziennik elektroniczny Librus

1,5 procent podatku dla harcerzy

1,5 procent podatku dla naszej szkoły

Szlachetna paczka w naszej szkole - liczymy na Państwa pomoc i dobre serce

Laboratoria Przyszłości

Zapisz się do ZHP - 130 DSTH z Mucharza

Fotorelacje ze zbiórek harcerskich

Fotorelacje ze zbiórek harcerskich

Zakopane

Kraków

Warszawa, 12-14.06.2023

Warszawa, 12-14.06.2023 Klasy 4-6

Obóz harcerski Pogorzelica 2023

Obóz harcerski w Unieściu 2022

Centrum Edukacji Obywatelskiej

Małopolski Instytut Kultury

Galeria Malarstwa Polskiego

MEN

Kuratorium Oświaty w Krakowie